Facebook

PROGRAM

nadgarstek

Czym jest Kurs Kadry Kształcącej „Ręka Metody”?

To kurs dla tych, którzy przede wszystkim chcą w sposób mądry, metodyczny i atrakcyjny kształcić drużynowych. Oczywiście kurs przydaje się przy pracy z kadrą na każdym poziomie, bo łatwo jest przenieść wiedzę i umiejętności na inne poziomy kształcenia instruktorskiego. Niemniej skupiamy się na pracy z kadrą, na kształceniu tej najważniejszej instruktorskiej grupy. Gdy skończysz ten kurs będziesz przede wszystkim wiedział czego i jak nauczyć, co i jak przekazać, po co i jak wpływać na drużynowych. I nie będzie teoretyzowania, siedzenia na prezentacjach czy sztucznych na kształceniu instruktorskim ćwiczeń szkoleniowych. Wszystko poczujesz na własnej skórze, sprawdzisz się w działaniu i będziesz miał poczucie, że naprawdę znasz cel i sposób na sukces w kształceniu. To kolejna edycja tego kursu. Każda kolejna począwszy od tej, która zaczęła się w chorągwiach Opolskiej i Dolnośląskiej, to doskonała rekomendacja naszego kursu. 

Poczytaj o tamtych kursach na Facebooku KKK „Ręka metody”.

Skąd pomysł na taki kurs?

Z potrzeby, z naszych marzeń i by zasiać ziarno. Zaczęło się w Opolu. To tam powstał pomysł, by zrobić kurs marzeń – oparty mocno na metodzie, przeżywaniu i uczeniu w działaniu i by poprosić o bycie komendantką hm. Jolę Kreczmańską.

Kurs powstał wyrósł z przekonania, że nie można kształcić nie będąc mistrzem w danej dziedzinie, nie można pokazywać celów harcerstwa i harcerskiej metody bez budowania kursu na harcerskiej metodzie i harcerskich celach. I co najważniejsze, wyrósł na przeświadczeniu, że największym atutem harcerstwa jest właśnie jego niepowtarzalna specyfika. Kadra tego kursu jest wybrana spośród najlepszych  kształceniowców organizujących go chorągwi i takich którzy odpowiadają za rozwój kadry instruktorskiej hufców. Ale kadra na tym kursie też podnosi swoją poprzeczkę najwyżej jak można, rozwijając swój kształceniowy, instruktorski warsztat.

Skąd nazwa kursu?

Oczywiście to nawiązanie do szaroszeregowej Szkoły za lasem”. Kursów na których Janek Rossman, jak to napisał Stanisław Broniewski w swej książce Całym życiem”, „trafił w sedno – ludziom spragnionym konkretu, nie lubiącym frazesu dał to, czego pragnęli”. Wszystko na kursach miało być wzorowe, godne naśladowania, oparte na więzi i wspólnocie. Na przeżywaniu i zgłębianiu. Broniewski pisał: „Trzeba przyznać, że ci którzy przeszli wojenną „Szkołę za lasem” jak mało które pokolenie harcerskich instruktorów, chwytali sedno metodyki. Wtedy właśnie powstało obrazowe ujęcie metody w ręce metodyki”. Podobieństwo do naszej koncepcji kursu kadry kształcącej szybko naprowadziło nas na ten trop. Dobrze jest widzieć ponadczasowość takiego rozwiązania. I dobrze też umieć łączyć to co ponadczasowe z tym, co dziś jest uważane za innowację. Na tym kursie uchwycicie sens metody harcerskiej i poznacie tajemnice jej oddziaływania na instruktorów.

Na czym nam najbardziej zależy?

Pytanie powinno być poprzedzone innym istotniejszym – na kim? To kurs dla tych, co chcą prowadzić kształcenie drużynowych, którzy wprowadzą drużynowych w świadome używanie metody, przekażą im inspirację, dadzą rozmach do marzeń i do działania. Kurs skierowany przede wszystkim do kadry kształcącej w hufcach, ale też do tych którzy z drużynowych wspierają poprzez pracę w namiestnictwach. Jest jeden warunek: szukamy tych którzy chcą działać, którzy chcą to czego się nauczą wykorzystać w działaniu.

Jakie treści?

Chcemy po mistrzowsku zgłębiać metodę i cel instruktorskiego kształcenia. Chcemy być mistrzami nie w mówieniu o metodzie, ale w posługiwaniu się nią. Chcemy przekazać dobre wzorce kształceniowe. Zainspirować. Nauczyć tworzenia kursów z rozmachem, charyzmatycznych. Efektownych, ale przede wszystkim efektywnych – wpływających na jakość pracy z drużynowymi. Pokażemy, jak zbudować taki kurs, jak tworzyć poszczególne jego elementy, jak merytorycznie się przygotować, jak zbudować wspólnotę, wyzwolić kreatywność i myślenie i jak pod względem formy i treści stanąć na wysokości zadania. Wyjdziemy też poza kursy i ogarniemy cały proces pracy z kadrą i kształcenia. Przede wszystkim damy Ci możliwość odczucia metody i systemu pracy z kadrą na własnej skórze.

Kurs będzie zgodny ze standardami kursu kadry kształcącej, ale będzie wybiegał poza określone nimi granice, gdzie indziej położy główne naciski.

Jaka forma?

W harcerstwie niezwykle ważna jest wiarygodność, autentyczność, dobry przykład. To one stanowią o sile przekazu. Dobry kurs to kurs nie tylko mądry treściami, ale też inspirujący formami. Zaskakujący – nawet dla starych instruktorskich wyjadaczy, którymi zapewne wszyscy czytający te strony jesteśmy. Wyciągniemy kwintesencję harcerstwa, ale też dodamy do niej to co świeże, zaskakująco inspirujące, awangardowe. I choć mamy świadomość tego, że dziś tradycyjne harcerskie formy działania są w  świecie często uważane za awangardę, to chcemy wciąż dodawać coś nowego do worka harcerskich form działania i kształcenia. Pierwszy biwak to puszczańska przygoda, drugi to miejska gra. Na kursie forma sama w sobie jest najbardziej wiarygodnym i skutecznym przekazem. Między biwakami indywidualny proces kształcenia z kimś z komendy kursu, praca w zastępach i sprawdzenie się w działaniu.

Kurs a instruktorska służba.

Dostaniesz od nas inspirującą lekturę na wakacje, do przeczytania przed drugim biwakiem kursu. Byśmy mogli startować z jednego miejsca. Podczas kursu dostaniesz też zadanie, które będzie Twoim instruktorskim działaniem, we własnym środowisku. My będziemy gotowi Ci w nim pomóc. Chcemy by kurs zaowocował RUCHEM w Twoim miejscu działania. Razem też przygotujemy program kursu przewodnikowskiego i warsztaty dotknięte „Ręką metody”.

Co po kursie?

Dostaniesz od nas wsparcie w dalszym działaniu. Dzięki poprzednim kursom powstała baza, by ziściło się jedno z naszych marzeń sprzed dwóch lat. By powstała wspierająca się i inspirująca wspólnota kursantów “Ręki metody”. Nabrał on kształtu ruchu programowo-metodycznego. Tym kursem chcemy zasiać ziarno na kolejnym polu. Będziesz mógł korzystać z wiedzy i doświadczenia komendy ale przede wszystkim wejdziesz do wspólnoty absolwentów kursu. Mamy nadzieję, że poprowadzisz kursy dla drużynowych systemem „Ręki metody”.

Dlaczego nie może Cię tam zabraknąć?

Bo to będzie niepowtarzalny kurs. Był niepowtarzalny dla wszystkich, którzy byli na poprzedniej edycji. Jest niepowtarzalny dla każdej kolejnej komendy i chcemy byś dołączył do naszego grona. Niepowtarzalny bo taki pierwszy dla nas – zarazem tradycyjny i odkrywczy, prekursorski i jednak, patrząc na skład komend, z ogromnym i ogólnopolskim bagażem kształceniowych doświadczeń. Takich kursów się nie zapomina. Takie kursy zostają w nas. Jeśli na kursach nie szukasz frazesów, liczysz na intelektualną przygodę, instruktorski wyczyn i kreatywne inspiracje – nie przegap. Daj się dotknąć Ręce Metody.

Czuwaj!

hm. Jolanta Kreczmańska
przewodnicząca Ruchu Programowo-Metodycznego Ręka Metody
wiceprzewodnicząca ZHP